Gıda İletişim Malzemeleri Yönetmeliği İlk 10 Sıkça Sorulan Sorular

S: Gıdayla temas eden malzemeler ve gıdayla temas eden ürünler nelerdir?

A: Gıdayla temas eden malzemeler, Gıdayla Temas Eden Maddeler (FCM), normal veya öngörülebilir kullanımda gıda ile temas eden materyalleri ifade eder. Gıda temas malzemeleri ürünleri için parçaların tamamı veya bir kısmı, elektrikli ısıtıcılar, kahve makineleri, pirinç ocakları, kaşık, gıda torbaları ve benzeri gibi gıdayla temas eden ürünler olarak adlandırılabilir.

S: Gıdayla temas eden materyaller olarak hangi malzemeler kullanılabilir?

A: Ortak malzemeler, ilgili yönetmeliklerin veya standartların gerekliliklerine tabi olarak plastik, metal, kauçuk, silikon, kağıt, cam, seramik, emaye, ahşap (bambu), boya vb. Içeren gıdayla temas eden malzemeler olarak kullanılabilir.

S: Gıdayla temas eden ürünler neden sadece genel çevre gereksinimlerini karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda daha yüksek güvenlik standartlarını karşılamalı mı?

A: Gıda ile temasta bulunan gıdalarla temas eden maddeler, gıda kokusunu, tadı ve rengini etkileyebilir, ağır metaller, katkı maddeleri, polimer monomeri gibi belirli bir miktar toksik ve zararlı madde açığa çıkarırlar, bu kimyasal bileşenler göç eder. Yiyeceklere ve daha sonra insan vücudu alımına, insan sağlığına doğrudan zarar. Sonuç olarak, gıdayla temas eden malzemeler genel ürünlerden daha yüksek güvenlik standartlarına uymak zorundadır.

S: Dünyadaki gıda düzenlemeleri nelerdir? Bu düzenlemelerin gereksinimleri tutarlı mı, yoksa ülke yasaları en sıkı mı?

C: Dünyanın gıda güvenliği materyallerine yüksek derecede ilgi gösterilmekte, mevzuat veya kontrol için özel standartların geliştirilmesi gerekmektedir. Şu anda, yaşam standartları ve nüfus faktörleri sayısı göz önüne alındığında, AB, ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi alanlarda en çok dikkat çeken mevzuat alanında bu sektör Avrupa'yı tanımaktadır. 1935/2004 sayılı Birlik (EC), 21 CFR 170-189, Çin'in "Çin Halk Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Yasası", Japonya'nın "Gıda Sanitasyon Yasası" ve Güney Kore'nin "Gıda Sanitasyon Yasası", Sağlık ve Refah Bakanlığı ; Aynı zamanda, bazı gelişmekte olan pazarlar, gıda iletişim malzemeleri yasaları ve yönetmelikleri, Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Rusya, Orta Doğu, Güney Afrika ve diğer bölgeler gibi ihracat sektörüne girmeye başladı.

Farklı yasal fikirlerden dolayı, ulusal gıda temas malzemeleri, düzenleyici sistem oldukça farklıdır, bu yüzden hangi ülkenin en katı yasa ve yönetmeliklerini değerlendiremez. Örneğin, Avrupa Birliği örneğinde, Almanya, Fransa, İtalya ve diğer ülkeler gibi Avrupa ve Fransız ülkeleri, AB düzeyinde mevzuat sistemine benzer bir benzerliğe sahiptir, ancak yine de kendi özelliklerine sahiptir.

S: Gıda ile temas eden malzemelerle ilgili AB mevzuatı (EC) No 2023/2006 Özel gereksinimler nelerdir? Ürün testi yasal gerekliliklere uygun mu?

A: (EC) No 2023/2006, gıda temas malzemeleri için Avrupa Birliği'nin İyi Üretim Uygulamaları (GMP) gereklilikleri olup, işletmelerin gıda temas malzemelerinin yönetmeliklere (EC) uygun olduğunu temin etmek için gerekli kalite yönetim sistemini oluşturmasını gerektirmektedir. 1935/2004 Talep. Ürünün hammaddelerinin ve bitmiş ürünlerinin gerekli test edilmesi, kalite yönetim sisteminde bir bağlantı olarak düşünülebilir, ancak ürün testinin iyi bir imalat şartnamesini oluşturmak için gerekli olduğu düşünülemez. Kuruluşun diğer bağlantıların kalite yönetimini güçlendirmesi ve kalite yönetim sisteminin eksiksiz bir setini oluşturması da gerekiyor.

S: Gıdayla temas eden materyal testindeki tam temas, toplam ekstrakt ve buharlaşma artığı içindeki üç test maddesi arasındaki farklar nelerdir?

C: Kapsamlı bir geçiş, belirli bir zamanda, belirli bir zamanda ve gıdayla temas eden materyallerde belirli bir gıda simülatörüne aktarılan toplam malzeme miktarını ifade eder. Toplam göç, toplam ekstrakt ve buharlaşma kalıntısı, testin amacından ve ilkeden farklıdır, ancak isimler farklı ülkelerde veya bölgelerde farklıdır. AB bölgesine toplam göç adı verilen ABD, toplam özüt olarak bilinen Doğu Asya (Çin, Japonya, Kore gibi) buharlaşma kalıntısı olarak bilinir.

S: Bir malzemenin düzenleyici ve standart gerekliliklere uygun olup olmadığını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler nelerdir?

C: Hepimizin bildiği gibi, farklı malzemelerin özellikleri farklıdır, malzeme "erozyon" üzerinde çeşitli yiyecekler de farklıdır. Bir malzemenin gıdayla temas eden materyaller için ilgili yönetmeliklere ve standartlara uygun olup olmadığını belirlerken, belirli malzeme türlerini, gıda türünü, kullanım koşullarını (zaman, sıcaklık), ürünün menşei ülke ve hatta bazen spesifik Kimyasal bileşim ve harici fiziksel yapı.

S: Gıda ile temas halinde olan elektronik ve elektrik ürünleri, genellikle geniş bir yelpazedeki materyallerden oluşur. Tüm malzemeler gıdayla temas eden malzemelerin gereksinimlerini karşılar mı? Test maliyetlerini nasıl etkili bir şekilde azaltabilirim?

C: Sadece gıda ile temasta bulunan malzemeler gıdayla temas eden malzeme yönetmeliklerine ve standartlarına uymak zorundadır. Öyle olsa bile, elektrik ve elektronik ürünlerin karmaşık yapısı nedeniyle ve malzeme tarafından yapılan test daha yüksek bir test maliyeti üretecekse, bazen bir dizi malzeme ve gıdayla temas durumunda bir ürün olacaktır. Bu noktada tüm makine gıda iletişim malzemeleri test programını dikkate alabilir.