Gıda İletişim Malzeme ISO İlgili Standartlar

Pirinç ocakları, meyve suyu makineleri, kahve makineleri ve diğer mutfak aletleri günlük hayatımızın genel kullanımı için büyük kolaylık getirdi, ancak gıda maddeleri ile doğrudan temas halinde güvenlik riskleri getirebilir. Ürünün plastik, kauçuk, renklendiriciler, vb. Gibi gıdayla temas eden maddeleri, ürünün kullanımı sırasında gıdaya taşınacak olan ağır metaller, toksik katkılar gibi belirli miktarda toksik kimyasal bileşenlerini salabilir. İnsan sağlığına.

Gıda ile temas eden maddeler ve ürünler gıda ile temas eden yiyeceklerin kokusunu, tadını ve rengini etkileyebilir ve gıdalara taşınacak olan ağır metaller, toksik katkılar gibi belirli miktarda toksik kimyasal içerikler bırakabilirler. insan sağlığını tehlikeye sokar.

ISO ile ilgili standartlar:

ISO4531-1: 2000 kadmiyum salımı ve gıda maddeleriyle temas halinde kurşun, cam malzemeler

ISO4531-2: 1998 Gıda ile temas eden seramik, camsı nesnelerin kadmiyum ve kurşun salımları, izin verilen sınırlar

ISO6086-1: 1999 Gıda ürünleri, cam ve seramik kaplar ve cam eşyalar için seramik kaplar. Kurşun ve kadmiyum salınımı

ISO6486-2: 1999 Gıda ürünleri, cam ve seramik kaplar ve cam eşyalar için seramik kaplar. Kurşun ve kadmiyum salınımı, izin verilen sınırlar

Fiziksel test: duyusal test, boyut, paketleme tabakası, ambalaj porozitesi

Kimyasal testler: tam göç testi, özel göç testi, buharlaşma kalıntısı, potasyum permanganat tüketimi, renk giderimi testi, ağır metaller (Pb), metal element elüsyonu, fosfor, bisfenol A, melamin, formaldehit, Ftalat (plastikleştirici), vinil klorür, etilbenzen, stiren ve benzerleri

Mikrobiyolojik testler: antibakteriyel test, toplam koloni sayısı, küf ve maya, Shigella, hemolitik streptokok, Salmonella, Staphylococcus aureus, Escherichia coli vb.